17marzec2018

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Ciąg dalszy dominacji Taylorów Wyróżniony
10 maj 2017 Napisał 

Ciąg dalszy dominacji Taylorów

Jordan i Ricky Taylorowie jak na razie wygrali wszystkie tegoroczne wyścigi WeatherTech SportsCar Championship. Cadillac #10 był najszybszy także i na Circuit of The Americas.

Ricky Taylor w kwalifikacjach był szybszy od ponad półtorej sekundy od drugiego Johannesa van Overbeeka w Nissanie #22. Kierowcy Wayne'a Taylora byli najszybsi także w dwóch z trzech sesji treningowych, co zapowiadało dominację w wyścigu.

Tak też było i wraz ze sprzyjającym ułożeniem wolniejszych klas Taylorowie spokojnie dojechali na drugim miejscu. Za nimi trwała walka o miejsca na podium.

W niej uczestniczyły przez większość wyścigu obie załogi Action Express Racing, Extreme Speed Motorsports, a także kierowcy JDC-Miller Motorsports i VisitFlorida Racing. Zespół z Florydy odpadł z tej grupy najwcześniej po tym, jak wszystkie auta oparte na konstrukcji Rileya (czyli także i Mazdy) odpadły po usterkach elektronicznych, które wykluczyły wszystkie 3 auta z rywalizacji.

W samej końcówce wszystko wskazywało, że będziemy mieli dublet Cadillaców z Danem Cameronem i Ericiem Curranem z #31 od AXR na drugiej pozycji, a na trzecim miejscu dojedzie Nissan #2 Scotta Sharpa i Ryana Dalziela. Na ich nieszczęście na dziesięć minut przed końcem ich auto stanęło w płomieniach, przez co na podium wskoczył drugi Cadillac Action Express Racing, #5 Joao Barbosy i Christiana Fittipaldiego.

Najwyżej sklasyfikowanym autem w specyfikacji LMP2 była Oreca #85 JDC-Miller Motorsports, za nimi dojechał Nissan #22. W samym końcu stawki z 30 okrążeniami starty na mecie pojawił się Ligier #52 od PR1/Mathiasen Motorsports. Otóż na okrążeniu formującym kawałek opony znajdujący się na torze uderzył w jeden przycisk, który to kompletnie zgasił auto. Ligier został ściągnięty do garażu i po długim czasie spędzonym na szukaniu przyczyny tego zdarzenia Jose Guttierez i Marco Bonanomi wrócili na tor.

 

W klasie PC podobną formą, co WTR w klasie P popisała się załoga #38 Performance Tech Motorsports z Pato O'Wardem i Jamesem Frenchem za kierownicą. Okrążenie za nimi dojechali Nicholas Boulle i debiutujący Stefan Wilson w #26 od BAR1 Motorsports. Drugie auto zespołu, #28 Dona Younta i Buddiego Rice'a nie dojechało do mety i zostało sklasyfikowane na ostatnim, trzecim miejscu w klasie.

 

Stawka GTLM została mocno przetrzebiona już po starcie. Ryan Briscoe w Fordzie #67 zaatakował w pierwszym zakręcie Giancarlo Fisichellę w Ferrari #82 lekko go uderzając, przez co ten uderzył Dirka Muellera w Fordzie #66, a następnie wyleciał na tor i na jego auto wpadł Tommy Miller w Corvette #4, który zaczął się obracać i na niego wpadł Wolf Henzler w Porsche #912. Jedyne Ferrari w stawce odpadło z rywalizacji niemal natychmiast, Porsche #912 zjechało do alei i zdołało wyjechać na tor ponownie, ale po 10 okrążeniach Henzler musiał się wycofać.  Corvette #4 ukończyło wyścig, ale z aż 32 okrążeniami straty.

Fordy natomiast, mimo uszkodzeń i postojów na torze na sprawdzenie auta, dojechały do alei po kilku okrążeniach (Mueller jechał ze skrzywionym zawieszeniem) ze względu na zamkniętą aleję serwisową podczas startu neutralizacji. #67 miało na mecie 10 okrążeń starty do zwycięzców całego wyścigu, a #66 dojechał jedynie z okrążeniem mniej od liderujących aut klasy.

To ograniczyło grono kandydatów do zwycięstwa do 4 aut - obu BMW, #24 i #25, które startowały odpowiednio z 1 i 3 pozycji w klasie (między nimi było Ferrari), Corvette #3, które spłonęło w czasie treningów oraz Porsche #911. BMW M6 były mocne w tym wyścigu, co było miłą odskocznią po problemach z tempem w poprzednich trzech wyścigach. #25 Billa Auberlena i Alexandra Simsa wyszło na prowadzenie i odskoczyło rywalom. Przewaga została zmniejszona po karze przejazdu przez aleję serwisową.

Podobną karę dostali Martin Tomczyk i John Edwards w drugim aucie za wyjazd z alei na czerwonym świetle. Biorąc pod uwagę, że #911 zostało raz obrócone przez Lexusa z klasy GTD, grono potencjalnych zwycięzców zawięziło się do dwóch aut: #25 i #3.

Palący się Nissan DPi sprawił, że w samej końcówce pojawił się samochód bezpieczeństwa. Restart nastąpił na pięć minut przed końcem, co wykorzystał Antonio Garcia do ataku na Simsa, który zakończył się powodzeniem. BMW #24 dojechało na 3 miejscu przed Porsche #911.

 

W GTD rywalizacja początkowo toczyła się pod kontrolą Porsche #28 Alegra Motorsports z debiutującym Mathieu Jaminetem, który zdobył pole position dla niego i Daniela Morada, oraz Lamborghini #48 z Paul Miller Racing Madisona Snowa i Bryana Sellersa. Kiedy jednak do Mercedesa #33 wsiadł za Bena Keatinga Jeroen Bleekemolen marzenia o drugiej wygranej w tym sezonie dla ekipy Alegra legły w gruzach.

Holender był tak szybki, że na jednym okrążeniu wyprzedził oba liderujące auta, a następnie odjechał im na jednym okrążeniu o 3 i pół sekundy. Kolejnym kierowcą nadciągającym z tyło był Alessandro Balzan, który zapewnił drugie miejsce w Ferrari #63 Scuderia Corsa z Christiną Nielsen na pierwszym stincie.

Mniej imponujący stint miał Tristan Vautier w Mercedesie #75 SunEnergy1 Racing, ale wystarczający na 3 miejsce dla niego i Kennego Habula. Bryan Sellers dzielnie się bronił, jednak po ataku Vautiera na ostatnim restarcie przyszło mu jedynie dojechać na 4 miejscu przed BMW #96 od Turner Motorsport. Daniel Morad dojechał Porsche #28 na siódmym miejscu w klasie.

 

 

Czwarta wygrana z rzędu Wayne Taylor Racing to najdłuższa seria wygranych wyścigów na starcie sezon w amerykańskich wyścigach endurance od 2013 roku. Wtedy to Lucas Luhr i Klaus Graff w barwach Pickett Racing wygrali 8 z 10 wyścigów American Le Mans Series. Pozostałe dwa, 12 Hours of Sebring i Petit Le Mans, wygrały odpowiednio Audi i Rebellion Racing.