17marzec2018

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Floryda dla braci Taylor Wyróżniony
20 marzec 2017 Napisał 

Floryda dla braci Taylor

Ricky i Jordan Taylorowie (wraz z Alexem Lynnem) wygrali Mobil 1 Twelve Hours of Sebring. Dokładając do tego zwycięstwo w tegorocznym Rolex 24 at Daytona, bracia Taylor mogą się poszczycić nieformalnym wygraniem tzw. 36 Hous of Florida.

Pierwsze godziny wyścigu mogły dawać wrażenie, jakby Rebellion był absolutnie niezagrożony. Neel Jani, który ruszał z pole position bezproblemowo odjechał reszcie stawki. Niestety, już od samego początku wyścigu los sprawiał wrażenie, jakby za wszelką cenę nie chciał dać szwajcarskiemu zespołowi zwycięstwa.

Po pierwszym pitstopie Oreca 07 #13 otrzymała karę przejazdu przez aleję serwisową za nieprzepisową obecność gaśnicy podczas postoju. Jani odbył karę i dosyć szybko dogonił liderujące Cadillaki Action Express Racing.

To jednak nie był koniec kłopotów. Jani zjechał na swój ostatni postój w stincie z zamiarem oddania auta Sebastienowi Buemi. Jani zgasił auto (tak, jak jest to wymagane w WEC, w WTSCC auto podczas postoju może mieć włączony silnik), a Buemi nie mógł go już odpalić. Po dokonaniu napraw Buemi zdołał ruszyć, ale już z dwoma okrążeniami starty.

Problemy Rebelliona stawiały w bardzo dobrym świetle Action Express Racing. Zarówno #5, jak i #31 przez długi czas jechały niemalże razem i razem też zjeżdżały do alei. Po drugim pitstopie, kiedy w #5 Christiana Fittipaldiego zamienił Filipe Albuquerque, a w #31 pozostał Eric Curran i odjechał on od team-mate'a. Nie na długo jednak.

Curran jechał za Nissanem DPi #22 Johannesa van Overbeeka, który prawdopodobnie zamierzał zjechać do alei. Zwolnił on, Curran nie zdążył zareagować i uderzał w auto ESM. Obaj się obrócili, jednak kontakt był dużo poważniejszy w skutkach dla Cadillaka. Curran nie zdołał ponownie odpalić swojego prototypu. Ostatecznie Cadillac DPi #31 wrócił do rywalizacji po dwóch okrążeniach w alei serwisowej.

Pomimo tego, że van Overbeek ruszył dalej, nie był to dobry wyścig dla Extreme Speed Motorsport. #22 musiał wycofać się z rywalizacji z powodu zepsutego wydechu, a w #2 nadal były problemy z turbiną, które były obecne już podczas kwalifikacji.

Mniej problemów było natomiast w obozie Mazdy. Co prawda w #55 trzeba było naprawić wyciek płynu chłodniczego, to jednak udało się mu ukończyć wyścig na 5 miejscu w klasie. Mniej szczęście miał #70. Joel Miller w drugiej godzinie wyścigu uderzył w bandy i udało mu się dojechać do boksu, jednak i tak po powrocie na tor wycofano auto ze względu na zepsute zawieszenie.

Problemy dotknęły też gremialnie niemal wszystkie auta LMP2. Po problemach z ruszeniem, w Orece #13 konieczna była wymiana alternatora, jednak i tak nie pozwoliła ona na bezproblemową jazdę. Ostatecznie po ponad 10 godzinach jazdy przeplatanej z ciąłymi zjazdami do boksu na naprawy, Rebellion wycofał się z rywalizacji. Druga Oreca 07, #85 od JDC-Miller Motorsports, dojechała do mety na 4 miejscu prezentując jednak dużo wolniejsze tempo od Cadillaków.

Przez problemy ze skrzynią biegów Ligier #52 PR1/Mathiansen Motorsports był w stanie przejechać jedynie 11 godzin przed wycofaniem. Jedyny Riley w stawce zespołu VisitFlorida Racing także musiał odbywać co chwila pielgrzymki do alei z powodu problemów z silnikiem i starterem. Do mety dojechali, jednak ze stratą 107 okrążeń do zwycięzcy.

Mówiąc o zwycięzcach, to braciom Taylor i Alexowi Lynnowi bardzo pomogła neutralizacja przed końcem 11 godziny. Tuż przed nią Cadillac #10 zjechał do alei, a Ricky Taylor mógł potem odjeżdżać rywalom. Na prowadzeniu WTR znalazł się po tym, jak na ponad dwie godziny przed końcem dogonili oni Cadillaka #5, który przebijał się przez stawkę wolniejszych aut. Cadillac #31 dojechał na 3 miejscu.

 

Problemy większości klasy P sprawiły, że zaskakująco wysoko znalazły się auta PC. Performance Tech Motorsports #38 zaliczył kolejną wygraną z rzędu (już nie aż tak dominującą, jak w Daytonie), a także 5 miejsce w klasyfikacji ogólnej. Drugi w klasie #8 Starworks Motorsports miał dwa okrążenia starty, co dało szóste miejsce ogólnie.

 

Ford w GTLM miał ruszać dwoma autami z dwóch pierwszych pozycji, jednak Ryan Briscoe w #67 nie mógł wyruszyć na okrążenia formujące, przez co ruszał on z alei, a także dostał karę przejazdu przez aleję serwisową. To na pierwszą pozycję wypromowało Forda #66, które to walczyło o wygranie 3 wielkiego wyścigu endurance z rzędu (Dirk Muller, Sebastien Bourdais i Joey Hand mają na koncie wygrane w Le Mans i Daytonie).

Większość wyścigu walka toczyła się między nimi, a Corvette #3 (obrońcy tytułu z zeszłego roku, #4, wycofali się z rywalizacji z powodu przegrzewającego się silnika) oraz Porsche #911. W tym ostatnim Patrick Pilet prezentował pod koniec wyścigu wspaniałe tempo, jednak na pół godziny przed końcem w jego aucie doszło do przebicia opony, a następnie Pilet przejechał po wkrętarce, za co dostał karę przejazdu przez aleję, co skutecznie pozbawiło go jakichkolwiek szans na walkę o wygraną.

Hand próbował nawiązać walkę o zwycięstwo, jednak Antonio Garcia odjechał na ponad 4 sekundy dając Corvette trzecie z rzędu zwycięstwo w Sebring. Trzecie miejsce zostało"podarowane" dla Risi Competizione po tym, jak na ostatnim okrążeniu Richard Westbrook wyspinował swojego Forda #67.

 

Klasa GTD miała być zdominowana przez Mercedesa i tak też było. Dominantem było jednak nie to auto, które się wydawało po kwalifikacjach. Tristian Vautier musiał ruszać wraz z Briscoe z alei, przez co Mercedes #75 SunEnergy1 Racing także dostał karę. Dobra forma z kwalifikacji przełożyła się jednak na tempo wyścigowe, dzięki czemu australijski zespół finiszował trzeci po tym, jak na ostatnim restarcie zajmowali 8 miejsce.

Miejsce dominującego AMG GT3 przejął #33 od Riley Motorsports. Ben Keating ruszał z 7 miejsca, jednak bardzo szybko przeskoczył on na prowadzenie, które poważnie zagrożone było tylko raz. Alessandro Balzan w Ferrari #63 od Scuderia Corsa na ostatnim pit stopie jedynie zatankował swoje auto (Jeroen Bleekemolen wziął także nowe opony), przez co znalazł się na prowadzeniu. Bleekemolen bardzo szybko jednak odzyskał swoje prowadzenie.

 

Wayne Taylor Racing powtórzyło zeszłoroczny wyczyn Extreme Speed Motorsports, które także wygrało zarówno w Daytonie, jak i Sebring. Dla braci Taylor było to o tyle historyczne, że w 1996 roku coś takiego osiągnął ojciec, sam Wayne Taylor. Dla Jordana wygrana ta oznaczała, że dołączył on do grona zwycięzców tzw. potrójnej korony endurance - 24h Daytona, 12h Sebring i 24h Le Mans (w klasie). Dla Mercedesa wygrana w GTD była pierwszą wygraną w drugim wyścigu WTSCC oraz pierwszą w Sebring od 1957 roku.