17marzec2018

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Honda bliska DPi z Team Penske Wyróżniony
14 luty 2017 Napisał 

Honda bliska DPi z Team Penske

W przyszłym roku zobaczymy prawodopodobnie czwarte auto DPi. Za jego powstanie odpowiadać będzie Honda Performance Department, a głównym zespołem ma być Team Penske.

Dla Hondy byłaby to piąta generacja prototypów, cztery poprzednie bazowały na regulacjach LMP1/2 (w zależności głównie od zamontowanej wersji silnika). Ostatnią próbą Hondy podbicia rynku prototypów był HPD ARX-04b, który jednak nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań i został wycofany z rywalizacji już po swoim pierwszym (i jedynym) wyścigu, Rolex 24 at Daytona w 2015 roku. HPD próbowało wraz z Michael Shank Racing dokonać poprawek w aucie rok później, jednak jego jedynym przeznaczeniem były testy nowych opon Continental na sezon 2017.

Po niepowodzeniu z własnym autem, Honda skupiła się na zespołach, które korzystały z jej silników. Sama jednostka napędowa dopasowana do Ligiera JSP2 była już zdecydowanie lepsza, co poskutkowało wygranymi w 3 najdłuższych wyścigach minionego sezonu WTSCC - Rolex 24 at Daytona, 12 Hours of Sebring i Petit Le Mans.

Obecnie Honda (jako Acura) ma swój program półfabryczny w klasie GTD w WeatherTech SportsCar Championship wraz z MSR. Powszechnie zaczęto uważać, że Honda postanowiła się więc skupić na wyścigach GT3 (w Pirelli World Challenge Acura ma podobny program) zamiast na prototypach, jednak okazuje się, że po zakończeniu obecnego sezonu program w GTD miałby przekształcić się w całkowicie prywatny, przez co otworzyłaby się droga dla programu w P.

Jeżeli potencjalne plany Hondy się potwierdzą, to dołączy ona do 3 obecnych już marek, które mają swoje auta DPi - Cadillaca, Mazdy i Nissana. Najprawdopodobniej auto Hondy miałoby bazować na Orece 07, jedynym z czterech dostępnych aut LMP2, które jeszcze nie zostało do tej pory zmodyfikowane na prototyp DPi.

Głównym zespołem projektu Hondy miałoby być Team Penske. Jeszcze w zeszłym roku pisaliśmy o potencjalnym zainteresowaniu zespołu Rogera Penske powrotem do wyścigów aut sportowych. Teraz wystawianie zespołu w WTSCC wydaje się niemal pewne, zwłaszcza po słowach Tima Cindrica, który zapytany o całą sprawę przez portal RACER, który jako pierwszy zajął się tym tematem, powiedział, że robimy to (idziemy do WTSCC). Pytanie jest tylko z kim.

Według różnych informacji, zespół miał już w zeszłym miesiącu zacząć rozmawiać z potencjalnymi pracownikami, którzy mieliby pracować nad programem DPi. Także część kierowców miała trafiać do Team Penske wyrażając swoje zainteresowanie potencjalnymi startami. Z samego zespołu do auta DPi mogą wylądować przede wszystkim Juan Pablo Montoya, który stracił całoroczną posadę w IndyCar, ale wystartuje w Indianapolis 500, o którym to Cindric mówił, że gdyby taki program powstał, to będzie jednym z kandydatów, oraz Helio Castroneves, który w tym roku wkracza w swój 20 sezon w IndyCar i niechybnie zbliża się do emerytury.

Jeżeli wszystkie informacje się potwierdzą, to sytuacja Team Penske jeżeli chodzi o współpracę z producentami będzie jeszcze ciekawsza, jak obecnie. Team Penske w NASCAR jest jednym z głównych zespołów Forda. Jednym z rywali Forda w NASCAR jest Chevrolet, którego to zespół jest głównym klientem w IndyCar. Drugim producentem w IndyCar jest właśnie Honda, z którą to Roger Penske ma się związać przy okazji DPi, gdzie jednym z konkurentów będą zespoły używające Cadillaców, które są częścią grupy General Motors, tak jak Chevrolet.